Mеѓународна размена на возрасни

 

Ratko
10403046_749218341826489_4278674392741473173_n

 

IMG_20150113_142934

Домот за стари лица – Хотел Идила-Терзиева  со својот корисник 77- годишниот Драган Јоасифовски е дел од размената за возрасни програма од Linked Age платформат со 62-гидишниот Ратко Мајсторовиќ од домот за стари лица Досор од Раденци, Словенија. Македонецот Драган од Идила-Терзиева го смени својот кревет со Словенецот Ратко на едена недела. Разметата на возрасни односно мобилноста кај воразните е програма на платформата Linked Age.

Драган Јосифовски од ПУСЗ Идила-Терзиева, Скопје,Македонија

10291_4865_DSCN6425-copy

Драган Јосифоски е роден во 1938 година во Демир Хисар во југозападниот дел на Македонија. Тој во оваа село го поминува своето детство и  својата младост. По воена служба во Југословенската народна армија заминува на работа во Германија, каде што остана до неговото пензионирање.  Прво, тој работел како  ѕидарски , а подоцна и во производството на комерцијални возила. По пензиониањето тој решава да се врати во Македонија и од здраствени причини решава да се смети во домот за стари лица Идила-Терзиева во Скопје. Драган се вклучува во актвностите за исполнување на слободното во домот, прошетка низ Скопје како и  преку викенд во посета на неговата семејна куќа во населбата Волково во Скопје. Оваа размена за Драган е повод да по неделниот престој во Досор да ја посети својата ќерка која живее во Марибор, Словенија.

Ратко Мајсторовиќ од Досор, Раденци, Словенија

 

10275_3996_DSCN6414-copy
Ратко Мајсторовиќ  е роден во 1953 година во Босанскиот град Клучеви каде што останува до завршување на неговото основно и  средно образование. Во Словенија се преселува во 1971 година  и работи се до 2010 година на повеќе работни места.

Во 2010 година, Ратко  преживива  собраќајна несреќа со сериозни повреди на главата и по операцијата и третман во 2011 година е пренесен во старечки дом во Kузмо во Прекмурје, и од таму по неколку месечен престој го префрлуваат во домот Досор Раденци.Ратко своето време го поминуваво помош на секојдневните  активностите во домот однсно со разнесување на испраните алишта и послтелнина и е доста активен во  спортот (шах, пикадо, куглање), Ратко со задоволство ја прифќа ова размена бидејќи до сегја нема посетено Македонија.

 

Дом за стари лица Идила-Терзиева, Македонија

10561574_1600666763492914_3454603755211430577_n

Дом за стари лица Досор, Словенија

10291_6852_DSCN6418-copy

Чуваркуќа повеќе од билка

Чуваркуќата е месеста, сочна билка со дебели овални листови наредени во вид на роза. Во средината на растението се развива цветна дршка која има најчесто розови цвеќиња.

CUVARKUCA_slika_O_3471972Цветовите може да бидат црвени, бели и жолти. Чуваркуќата цвета од април до септември, по што цветот умира. Но пред да умре се создаваат нови, мали цветови кои го продолжуваат животот на растението. Чуваркуќата потекнува од Мексико, а на нашите простори се наоѓа повеќе од илјада години. Расте на карпи, кровови, ѕидови, а може да се одгледува и во саксии. Не бараат многу труд, а најважно е да и се обезбеди доволно сончева светлина. Таа е отпорна на суша и високите температури.

Лековит сок од листовите Со помош на детална анализа покажано е дека чуваркуќата е богата со антибактериски материи и полисахариди кои благотворно дејствуваат на имунолошкиот систем. Чуваркуќата содржи јаболкова и мравја киселина како и нивни соли. Нејзините меснати и сочни листови се берат во текот на летото, за време на цветањето.

Како и кај алоето, за лекување се користи свежо исцеден сок од листовите, кој помага кај:

cuvarkuca-lijek-300x225

• нервни пореметувања

• епилепсија

• немирен сон и детски стравови.

Свежо мелените листови или свежо исцеден сок има корисен ефект на брадавиците, рани, чирови, изгореници, пеги од сонце и многу други. Облоги од свежо цеден сок од листовите на чуваркуќата помага во ублажување на болката и го намалува отокот од каснувања од инсекти, без разлика дали тоа е пчела, оса или комарци.

За што се е корисна прочитајте на  Бабин лек

Што се бабини приказни, а што е вистина

Бабите се уште имаат оригинален совет за тоа што да направите за да живеете подолго и да бидете здрави. Откријте кои од бабините совети се само приказни, а кои се вистина и имаат научна основа…

Баба вели: Ѓумбирот е добар за стомакот.
Науката вели: Вистината е дека оваа билка ги смирува стомачните болки и го намалува чувството на мачнина во стомакот. Најдобро е кога оваа билка ќе ја припремите како чај.

Баба вели: Пливањето после јадење може да доведе до грчеви и давење.
Науката вели: Не е потполно ни точно ни погрешно. Кога јадете крвта ви оди во стомакот за да се вари храната, која може да доведе до зголемена млечна киселина во мускулите. Пливање неколку круга по ручекот не може сериозно да го загрози вашиот живот, но не се препорачува.

Баба вели: Медот го забрзува заздравувањето на раните.
Науката вели: Точно е дека ако ставите на раната облога од мед побрзо ќе заздрави. Велат дека човек може да живее еден месец само со вода и мед, бидејќи тој ги има сите корисни и хранливи состојки.

Баба вели: Ставете путер на изгореното место.
Науката вели: Ова не е вистина. Нема докази дека путерот придонесува за зараснување на рани.

Баба вели: Ако спиете во соба во која работи клима, ќе настинете.
Науката вели: Климата го суши воздухот и така се создава атмосфера во која вирусите лесно може да ве заразат.

Баба вели: Ако излезете надвор со мокра коса, ќе настинете.
Науката вели: Голема е можноста дека ќе настинете. Некои истражувања укажуваат, но не докажуваат дека мократа глава им помага на вирусите да се шират, како и дека белите крвни зрнца потешко се борат со нив.

Баба вели: Едно јаболко на ден и никогаш нема да имате потреба да одите на доктор.
Науката вели: Јаболкото е многу здраво овошје, но во него ги нема сите лековити својства. Истражувањата покажуваат дека јаболкото го намалува крвниот притисок, корисен сојузник е во борбата против астма и алергии, и исто така, добра превенција е за спречување болести на срцето.

Баба вели: Од чоколадо се појавуваат акни.
Науката вели: Не постои директна врска помеѓу чоколадото и лошиот тен. Чоколадото може да го поттикне создавањето на акни, но какаото во никој случај не е виновникот. За нечистотијата на лицето вината барајте ја во шеќерот и млекото, што би значело дека треба да се избегнува онаа храна која ги содржи овие состојки. Црното чоколадо е подобар избор!

Превземено од: Превентус .МК

Развивање на вонинстуционална социјална заштита

Здружението Хуманост од 2009 година,  напорно работи на подобрување на условите за грижа на старите лица преку имплементација на формите на вонинститутционално-социјална заштита и социјално вклучување на старите лица во општеството.

Во 2009 година го реализраа  пилот проектот „Сервис за нега во домашни услови“ и опфатија 37 стари лица во општина Аеродром.

Од февруари 2013 година, во рамки на тековниот твининг проект на Европската Унија и Центарот за образование на возрасни, Хуманост го имплементираше пилот проектот „Асистенти за грижа на стари лица“.

Пилот проектот имаше за цел да изгради концепт на обука и сертифицирање на вештини кои ќе водат кон доделување на сертификат за асистент за грижа на стари лица.

Пилот проектот заврши на 21 јуни 2013 година со сертифицирање на 11 асистенти за нега на стари лица во домашни услови.

Овие 11 асистенти поминаа пет месеци, низ шест модули на теоретска и практична обука и се стекнаа со потребните знаења за понатамошна професионалан нега во домашни услови.

Следен чекор на ова здружение е и отварањето на сервис за нега во домашни услови со овој лиценциран тим за давање на професионална нега и грижа на старите лица.

 

Сок од компир- чудесен лек

Благотворните својства на компирот одамна се познати во медицината, но и покрај тоа преовладува мислењето дека компирот не смее да се конзумира сиров. Тоа е заблуда затоа што „жив“ компирот е многу здрава и повеќекратна корисна намирница. Неговите придобивки за здравјето ги пренесува365.ком.мк

10-Sweet-Potatoes-PancreasFoods-That-Look-Like-Body-Parts-1Лушпата на здрав и органски одгледан компир не содржи никакви отрови штетни по здравјето. Опасно е да се јаде недозреан компир со зелена или со наместа зелена лушпа и зелени делови.

Компирот против многу тешки болести

За лековитоста на сокот од компир зборуваат многу експерти кои сметаат дека тој е природно средство за лекување на гастритис, една од најстрашните болести на денешницата. Се препорачува да се зема по една лажица сок од компир разреден со малку вода, половина час пред појадокот, ручекот и вечерата.

Кај луѓе со чир на желудник се советува секојдневно да пијат половина децилитар сок од компир на празен стомак и потоа по половина децилитар половина час пред ручекот и вечерата.

kompir2

Сокот од компир го намалува шеќерот во крвта, а помага и во лекување на болести на белите дробови дури и кај потешки болести како емфизема.

Ефикасноста на компирот за сузбивање на ракот постојано се докажува и во научните истражувања. Професорот Кагамин од медицинскиот факултет во Акита, Јапонија, успеал од сиров компир да издвои супстанција која се покажала ефикасна во спречувањето на растот на туморските келии кај лабораториски глувци. Резултатите ги објавил на меѓународен конгрес на Лигата за борба против ракот одржан во Германија.

kompir11Во последно време компирот се повеќе добива на важност како ефикасно средство во борбата против болести на црниот дроб и бубрезите, но и кај срцевите заболувања, висок притисок, дијабетес, ламбаго, ревматски болести… Независно од позитивните влијанија во третманот кај тешките болести, пиењето сок од сиров компир е одлично средство за зајакнување на имунитетот. Помага и кај честите главоболки и менструални болки.

Ако се чувствувате слабо или исцрпено наутро и навечер испијте сок направен од еден компир со средна големина, еден морков и јаболко и во рок од две недели повторно ќе бидете во форма.

Благодети на сокот од компир:

– го зајакнува имунитетот
– го чисти организмот од отрови
– ја негува проблематичната кожа
– се користи како дел од терапија против рак
– помага кај гастритисот и други тегоби во желудникот
– го намалува шеќерот во крвта
– помага кај болести на црниот дроб и бубрезите
– штити од кардиоваскуларни заболувања

Подготовка на сокот:

Добро измијте го компирот и отстранете ги од него сите зелени делови од кората и добро исчистете го. Потоа изрендајте го, ставете го во ленена крпа и исцедете сок. Тука може да искористите и соковник. Сокот секогаш пијте го свежо направен, а поради поубав вкус може да го измешате со овошје и зеленчук по избор, на пример јаболко или морков, сок од лимон или мед.

Izvor – 365.com.mk

Цимет-природен лек

imagesНеколку студии покажаа дека циметот има антисептички својства и ги убива бактериите…

Како да го користите: за да направите чај, измешајте пола лажичка цимет во прав со една чаша зовриена вода. За лош здив, измешајте го со ладна вода и употребувајте го за плакнење на устата. Циметот, исто така, може да се користи и за дезинфекција на рацете, обично во форма на етерични масла.

Внимание: циметот содржи кумарин кој може да ги оштети црниот дроб и бубрезите, ако внесувате големи количества. Во мали количини потполно е безопасен.

 

Izvor Preventus.mk

Здравата храна во функција на штитник за срцето

Исхраната со високо учество на влакна е поврзано со намалување на концентрацијата на ЛДЛ холестеролот во крвта и со подобрување на состојбата на кардиваскуларниот систем.
Американски научници од Универзитетот Алабама тврдат дека секои 1.000 внесени калории треба да содржат 14 грама влакна…

Најмалку 10 грама би требало да се однесуваат на влакна што се топат кои брзо доведуваат до чувство на ситост и преку своето влијание на апсорпција на ЛДЛ холестеролот предизвикуваат намалување на концентрацијата на овој т.н. лош холестерол во крвта.

 

Добри извори на влакна се овошјето, производите од интегрално зрно и мешункаст зеленчук.
Бројни претходни истражувања веќе покажаа дека влакната од исхраната се важни за одржување на функциите на системот за варење на храната.

Извор: Превентус

Консумирајте агруми против мозочер удар

Луѓето кои редовно консумират агруми како портокал и грејпфрут, ризикот од мозочен удар е помал, покажуваат резултатите од истражувањето, цитирани од Франс прес…

Тоа е базирано од 14-годишна анкета, извршена од страна на медицински сестри меѓу 69.622 пациенти во САД. Пациентките дале детални информации за ниваната потрошувачка на овошје и зеленчук. Целта била да се испита ефектот од флавоноидите, кои ги има во овошјето, зеленчукот, црното чоколадо и црвеното вино, врз здравјето.

Се покажало дека пациентите кои јадат повеќе портокали и грејпфрут и испиле поголеми количини сок од ваков вид плодови, се со 19 отсто помал ризик да добијат мозочен удар.

“Истражувањето покажа дека поголемата потрошувачка на овошје и зеленчук и усвојувањето на поголемо количество витамин Ц се поврзани со намалување на ризикот од мозочен удар“, соопштија научници од медицинскиот факултет на универзитетот Источна Англија во Норвич.

“Познато е дека Флавоноидите обезбедуваат некаква форма на заштита преку различни механизми, како подобрување на функциите на крвните садови и имаат против-воспалителен ефект”

Извор: Превентус

Природни лекови за дијабетес

Дијабетесот е хронична болест која е предизвикана од недостаток на инсулин во организмот. Најчести симптоми се: сува уста, брзо заморување и губење на тежина…

Растенија кои го регулираат шеќерот во крвта

 

Потврдено е дека една лажица цимет дневно значително го намалува нивото на шеќер во крвта. Покрај тоа, оваа билка го намалува и нивото на лош холестерол.

Малината е исто така корисен природен лек за регулирање на шеќерот во крвта.

Пченката и овесот ја прочистуваат крвта, крвните садови и помагаат во регулирањето на симптомите на дијабетес.

Третирањето на дијабетесот (шеќерна болест) вклучува диетална исхрана со намалено внесување на јаглени хидрати. Кога шеќерот во крвта ќе биде во нормала, во исхраната можете да внесете путер, маслиново и кокосово масло. Исто така, треба да внимавате да внесувате доволно количество на минерали, бидејќи оваа болест често предизвикува недостаток на минерали во организмот.

Изовор: Превентус

Овошје за дијабетичари

Дијабетес е автоимуно заболување каде личноста има покачено ниво на шеќер во крвта затоа што телото не произведува доволна количина на инсулин или затоа што клетките не реагираат на произведениот инсулин…

Исхрана со малку шеќер и масти понекогаш може да ги скрати бројните задоволства. Стручњаците некогаш мислеле дека дијабетичарите не би смееле да јадат овошје, но денешните докази упатуваат на сосем спротивното.  Стручњаците итакнуваат дека овошјето е важен дел на исхрана кај дијабетичари, а ние ви ги донесуваме оние видови кои се најдобри.

Јаболко

Јаболкото е одличен избор за дијабетичари. Содржи малку калории, а го поттикнува телото за согорување на останатите калории. Тоа е богат извор на пектин кој има антиоксидантни својства, што го намалува нивото на слободни радикали и ризик од настанување на разни болести.

Зрнесто овошје

Зрнестото овошје содржи антоцијан кој му дава црвена боја и поттикнува ослободување на инсулин, го регулира шеќерот во крвта и го намалува ризикот од настанување на срцеви болести.

Грејпфрут ( Цитрон )

Може да се користи за намалување на ризикот од настанување на висок процент  на шеќер во крвта, особено кога се конзумира со продукти кои имаат ниско ниво на масти, шеќер и скроб.

Лубеница

Овошје кое содржи висок процент на вода како што се лубеница, папаја, јагоди, или сливи, делуваат одлично во успорување на апсорпција на глукоза. Дијабетичарите мораат овошјето со голем процент на вода да го конзумираат секојдневно.